Joined: 07 Apr 2008
Posts: 1126
|
Izvor: Danas.rs ponedeljak, 31.07.2017.
S klima-ureðajima treba postupati oprezno, idealna temperatura unutrašnjeg prostora po pravilu je sedam-osam stepeni niža od spoljašnje temperature. Konkretno, ako spoljna temperatura iznosi 34 stepena, klima-ureðaj treba podesiti da hladi na 26-27 stepeni. Takvu temperaturnu razliku ljudski organizam dobro podnosi.
Kod osoba sa zdravstvenim problemima, treba biti posebno oprezan prilikom podešavanja temperature u unutrašnjem prostoru, jer izlazak na vrlo visoke temperature može biti vrlo opasan, pogotovo za osobe s niskim pritiskom i starije osobe koje imaju problema sa cirkulacijom.
Pozitivan uticaj
"Klima-ureðaji, ako su pravilno odabrani, instalirani i održavani, prilikom hlaðenja, èišæenja i ovlaživanja vazduha ne bi trebalo da budu opasni po zdravlje ljudi. Naprotiv, imaju pozitivan uèinak kako na zdrave tako i na one koji pate od alergija i astme. Isto tako, klima-ureðaj (ukljuèujuæi i filtriranje, ovlaživanje, hlaðenje i dezinfekciju) može da se koristi za obezbeðivnje èiste, sigurne, hipoalergijske atmosfere kakva je neophodna u bolnièkim operacionim salama i drugim sredinama gde boravi veliki broj ljudi (na primer bioskopi ili avioni). Meðutim, neodržavani klima-ureðaji mogu dovesti do širenja mikroorganizama, najèešæe legionelle pneumophilae, odgovorne za legionarske bolesti, i drugih termofilnih aktinomiceta", objašnjava dr Lea Homolak.
Da li možemo da se prehladimo i narušimo imunitet tokom izlaganja klima-ureðajima?
"Bez dodatnog ovlaživanja klima-ureðaj suši vazduh u prostoriji što onda prouzrokuje sušenje sluznice nosa koja tada slabije preèišæava vazduh koji udišemo (od virusa, bakterija i alergena). Uzrok prehlade ili alergije nije klima-ureðaj, veæ bakterije, virusi ili alergeni. Direktno duvanje, isušivanje vazduha i izostanak dovoðenja svežeg vazduha može dovesti do negativnih uèinaka klima-ureðaja i na kožu, tako što dolazi do njenog isušivanja, èime se pogoršavaju stanja raznih dermatitisa i ekcema."
Pustiti sveži vazduh u prostor
Pravi sveži vazduh u prostoru važan je za mešanje vazduha, kako bi se postigao zadovoljavajuæi stepen kvaliteta vazduha. Teoretski, stalni boravak u klimatizovnom okruženju bez ovlaživanja i ulaska svežeg vazduha bi mogao da dovede do smanjenja imuniteta, jer nedostatak kiseonika otežava normalno funkcionisanje belih krvnih stanica koje uèestvuju u borbi protiv bakterija. Snižena kolièina kiseonika u vazduhu koji udišemo mogla bi da poveæa krvni pritisak i broj otkucaja srca - ali za to je ipak potrebno ekstremna niska kolièina kiseonika. Nivo kiseonika u krvi takoðe je povezan i sa nivoom serotonina - hormona sreæe.
Dakle, raspoloženje na otvorenom i u zelenilu uvek je bolje nego u zatvorenim prostorijama, bez obzira na klima-ureðaje.
Klima-ureðaj treba redovno servisirati jer æe samo èisti i servisirani klima-ureðaji postiæi maksimalnu efikasnost i neæe ugroziti èovekovo zdravlje. |
|
|