BZNR forum
Autor Poruka

<  Pravna regulativa  ~  Propisi iz oblasi BZR

Uros
Poslao: Pet Dec 10, 2010 13:28 Odgovoriti sa citatom
Pridružio: 19 Apr 2010 Poruke: 32
Drage kolege postoji li mogućnost da jednom mestu sumiramo sve trenutno važeće propise koji se odnose na bezbednost i zdravlje na radu.

Znam da posotji na sjatu ministarstva deo "Propisi" ali sam mišljenja da je bolje na jednom mestu sumirati sve zakone, podzakonske akte, medjunarodne direktive, preporuke i druge dokumente koji se odnose na oblast bzr.

Bilo bi dobro na ovom forumu otovriti jednu posebnu temu gde bi sumirali sve navedene propise koji su trenutno važeći, a kao pod temu otvoriti jedan direktorijum gde bi bili navedeni propisi koji su ne važeći i više nisu i primeni.

Molim Vas da razmotrimo zajednički ovu mogućnost, jer mislim da je to vrlo važno za kvalitetno obavljanje posla.

pozdrav

Uroš
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Zoran Šukalo
Poslao: Pet Dec 10, 2010 14:03 Odgovoriti sa citatom
Pridružio: 15 Dec 2008 Poruke: 221 Lokacija: Beograd
Kolega Uroše

Ideja da na forumu imamo biblioteku znanja postoji od 2008 god. a zamišljeno da se prikupe zakoni i podzakonska akta, dobra praksa , analize događaja i ostalo.
U malom broju Privrednih subjekata u službama zaštite radi više od jednog zaposlenog. Ta lica su prepuštena na milost i nemilost svom znanju i unapređenju istog, a ovaj način komunikacije i mogućnost da nađe traženo bi unapredio znanja i dao podršku koja je neophodna.
Sa realizacijom nismo krenuli zato što je vezana za stalno angažovanje u početku jednog a kasnije možda i više lica koja bi samo to radila ili korinirala drugačije organizovan rad.
Predlažem da se organizuje sastanak zainteresovanih FORUMAŠA na kojem bi predložili dalje aktivnosti.
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Poseti sajt autora
Uros
Poslao: Sre Dec 15, 2010 12:26 Odgovoriti sa citatom
Kolega Šukalo,

izgleda da ovde nema zainteresovanih za ovu temu. MIšljenja sam da je ovo izuzetno važno iz razloga što se često dešava da se koriste stari propisi koji više nisu važeći jer nema dovoljno informacija o važećim propisima.

Nije mi jasno baš kako mislite da je potrebno stalno angažovanje. Zašto se jednostavno u jednoj rubrici ne postave zakoni i podzakonski akti koji su na snazi i svako može dopuniti sa dokumentima koji nisu na listi.[/url]
Zoran Šukalo
Poslao: Sre Dec 15, 2010 12:51 Odgovoriti sa citatom
Pridružio: 15 Dec 2008 Poruke: 221 Lokacija: Beograd
Gdine Uroše

Jednokratna aktivnost je unošenje trenutno važećih Zakona i podzakonskih akata ali izmene ili novine koje se dešavaju svakodnevno neko treba da prati a evo dobar primer je UREDBA O UREDBI:

У Р Е Д Б У
О ИЗМЕНИ УРЕДБЕ О БЕЗБЕДНОСТИ И ЗДРАВЉУ НА РАДУ НА ПРИВРЕМЕНИМ ИЛИ ПОКРЕТНИМ ГРАДИЛИШТИМА

Члан 1.
У Уредби о измени Уредбе о безбедности и здрављу на раду на привременим или покретним градилиштима („Службени гласник РС”, број 14/09), у члану 27. речи: „1. јануара 2011. године” замењује се речима: „1. јула 2011. године”.

Члан 2.
Ова уредба ступа на снагу осмог дана од дана објављивања у „Службеном гласнику Републике Србије”.

05 Број: 110-9087/2010
У Београду, 9. децембра 2010. године
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Poseti sajt autora
galamic
Poslao: Sre Dec 15, 2010 21:04 Odgovoriti sa citatom
Pridružio: 17 Avg 2008 Poruke: 1572 Lokacija: Beograd
Poštovani kolega,
pogledajte informacije na sajtu http://www.vip-bzr.com
u obliku koji bi vam odgovarao. Ima podataka i na sajtu Ministarstva rada ali znaju biti neažurni i kasne sa podacima o propisma iz oblasti BZR
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email
Uros
Poslao: Čet Dec 16, 2010 15:04 Odgovoriti sa citatom
Znam taj sajt poprilicno je dobar sto se tice dokumenata, ali evo npr za ovu uredbu koju gdin Šukalo pomenu nisam ni znao da postoji. Mislim na uredbu o izmeni uredbe. Upravo na tgo sam mislio kako ko čuje da je nešto izašlo novo neka objavi ovde i mislim da to nije problem.

Gdine Šukalo zar nije suština da budemo upoznati sa svim promenama koje izlaze. To ionako svako od nas mora da prati. Moj predlog je upravo zato i dospeo ovde, da ako nekome nešto promakne da može ovde videti.
Onaj ko ne prati te izmene bolje da se ne upušta u posao.
Gajić Branko
Poslao: Pet Dec 17, 2010 22:41 Odgovoriti sa citatom
Pridružio: 24 Apr 2010 Poruke: 131
Poštovane kolege,

Neke metodologije procene rizika, od kojih sam ja jednu i prihvatio, predviđaju ažurnu Listu - registar propisa BZNR. Sažeto ću reći kako sam ja došao do te liste. Uzeo sam nekadašnji Ing registar - zadnje izdanje i skinuo propise vezane za ZNR. Dalje sam to ažurirao prilikom procene rizika. Posle toga pratim službene glasnike i menjam i dopunjavam. Listu sam uradio u obliku tabele u Wordu sa rubrikama - kolonama: r. br., naziv propisa, broj Sl. lista FNRJ (SFRJ,SRJ), broj Sl. glasnika SRS(RS), napomena. Pored propisa neposredno iz oblasti ZNR-BZNR, tu su i gravitirajući propisi. Prvo ide zakon i on je potamnjen - boldiran. Ispod zakona idu podzakonski akti doneti na osnovu toga zakona.
U Koloni "napomena" upisujem obaveštenje da je neki propis ili njegov deo prestao da važi, datum stupanja novog propisa, bitne novine tog novog propisa i dr.. Stari propis ne brišem, nego ga malo osenčim a ispod njega ubacujem novi propis koji ga zamenjuje. Ja takoa vi prosudite. Večeras ću vas upoznati a jednim novim propisom koga sam uneo u svoju listu umojoj temi o gravitirajućim propisima.
Uros
Poslao: Uto Dec 21, 2010 12:45 Odgovoriti sa citatom
Kolege,

izašao je
Pravilnik o obezbeđivanju oznaka za bezbednost i zdravlje na radu (sl.glas. 95/10)
Uros
Poslao: Uto Dec 21, 2010 12:51 Odgovoriti sa citatom
Poštovani kolega Branko,

verujem da ste u taj rad uložili silan trud, ali bih zamolio za dobro struke da ukoliko želite Vaš dokument okačite na forum kako bismo mi ostali mogli imati uvid i kako bismo mogli nastaviti Vaš posao i ažurirati dalje propise.
Gajić Branko ::
Poštovane kolege,

Neke metodologije procene rizika, od kojih sam ja jednu i prihvatio, predviđaju ažurnu Listu - registar propisa BZNR. Sažeto ću reći kako sam ja došao do te liste. Uzeo sam nekadašnji Ing registar - zadnje izdanje i skinuo propise vezane za ZNR. Dalje sam to ažurirao prilikom procene rizika. Posle toga pratim službene glasnike i menjam i dopunjavam. Listu sam uradio u obliku tabele u Wordu sa rubrikama - kolonama: r. br., naziv propisa, broj Sl. lista FNRJ (SFRJ,SRJ), broj Sl. glasnika SRS(RS), napomena. Pored propisa neposredno iz oblasti ZNR-BZNR, tu su i gravitirajući propisi. Prvo ide zakon i on je potamnjen - boldiran. Ispod zakona idu podzakonski akti doneti na osnovu toga zakona.
U Koloni "napomena" upisujem obaveštenje da je neki propis ili njegov deo prestao da važi, datum stupanja novog propisa, bitne novine tog novog propisa i dr.. Stari propis ne brišem, nego ga malo osenčim a ispod njega ubacujem novi propis koji ga zamenjuje. Ja takoa vi prosudite. Večeras ću vas upoznati a jednim novim propisom koga sam uneo u svoju listu umojoj temi o gravitirajućim propisima.
Gajić Branko
Poslao: Uto Dec 21, 2010 18:32 Odgovoriti sa citatom
Poštovani kolega Uroše,

LISTA PROPISA NA FORUMU - PUN POGODAK

Hvala na pažnji. Nije to nikakav trud. DOBRA JE IDEJA-PUN POGODAK DA NA FORUMU POSTOJI LISTA - REGISTAR PROPISA. Moja Lista propisa nije u fazi da može biti okačena. Ja sam veoma zahtevan, samokritičan i perfekcionista (sitničar) i nebih voleo da okačim nešto što ima eventualnih propusta. A nikako da dobijem vremena da jefiniširam premamom ukusu. Spreman sam da Tebi na privatnu mejl adresu pošaljem moju Lstu a Ti da je iskontrolišeš i još malo doteraš i ako ima zainteresovanih, "okačiš" na posebno mesto na forumu i dalje ažuriraš. Nije bitno od koga je potekla.
Uros
Poslao: Pet Feb 11, 2011 11:28 Odgovoriti sa citatom
Kolege,

kolega Branko dostavio mi je registar propisa koji treba malo da se doradi i onda ću ga okačiti na forum. MIlsim da bi svi trebali da prate ovu temu i kako ko sazna za neki novi propis da ga upiše.

uskoro stavljam registar

pozdrav

[/list]
Gajić Branko
Poslao: Pet Feb 11, 2011 16:35 Odgovoriti sa citatom
Poštovani kolega Uroše i ostale kolege,

Kolega Uroš je skroman kada kaže da je njemu ostalo da još malo doradi moj registar propisa BZNR. Ja sam to radio kao prilog aktu o proceni rizika tako da tu nisu obuhvaćeni svi propisi jer moja, kao i uostalom svaka firma ima svoju specifičnui delatnost. Biće tu posla dosta. Ja stojim i dalje na usluzi a i ostale kolege bi trebale da kolegi Urošu dostave svoje registre i pomognu da dobijem jedan kvalitetan registar propisa na našem sajtu. Napredujemo polako, ali sigurno uz pomoć našeg predusretljivog domaćina TEHPRO.
POZDRAV!
ZJZ
Poslao: Uto Feb 05, 2013 13:29 Odgovoriti sa citatom
Pridružio: 23 Mar 2011 Poruke: 97
Još uvek nisam video "katalog propisa", međutim kao što je već i komentarisano, svako ima svoj "katalog" u zavisnosti od vrste delatnosti.
Ali svakako podržavam ideju da postoji neka vrsta kataloga na ovom sajtu (pošto toga baš i nema na zvničnom sajtu Uprave, gde mislim da bi trebalo da ga bude).
Dok se to ne dogodi, evo malog priloga:
Izašao je novi Pravilnik (izmene) o preventivnim merama za bezbedan i zdrav rad pri korišćenju opreme za rad ("Sl. glasnik RS", br. 23/2009 i 123/2012). I jedna od bitinijih novina je svakako u članu 2, tačka 7:
"rad na visini pri korišćenju opreme za rad jesu sve aktivnosti prilikom kojih postoji opasnost od pada lica sa visine veće od dva metra od podloge usled toga što radni prostor nije zaštićen od pada sa visine".
Kao i obično, i sada imamo dve definicije rada na visini Evil or Very Mad (u ovom i u Pravilniku o zaštiti na radu pri izvođenju građevinskih radova - član 52). Shocked
Uros
Poslao: Pet Maj 17, 2013 13:04 Odgovoriti sa citatom
Kolega ZJZ mislim da sa ovako ažurnim sajtom uprave čiji je posao da nas sve zajedno informiše nećemo daleko stići sa bazom propisa. Ko još ima vremena da sedi i češlja sl. glasnike i traži propise.

Važna je kolegijalna komunikacija i obaveštavanje npr na ovom forumu kad se pojavi neki novi propis.
ZJZ
Poslao: Pet Jul 05, 2013 13:17 Odgovoriti sa citatom
Pridružio: 23 Mar 2011 Poruke: 97
Već u par navrata sam čuo vest da su u toku (ili u planu!?) izmene Zakona o BIZNR, voleo bih da, ukoliko neko ima nacrt izmena Zakona, postavi materijal na ovaj forum ili nas uputi gde možemo pronaći predlog izmena.

Hvala unapred.

BEZBEDNOST NA PRVOM MESTU

Prikaži poruke iz poslednjih:  

Sva vremena su GMT + 2 sata
Strana 1 od 2
Idi na stranu 1, 2  Sledeci
Napiši novu temu

Idi na:  

Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu