BZNR forum
Autor Poruka

<  Pravna regulativa  ~  Nacrt zakona o izmenama i dopunama Zakona BZR

baki
Poslao: Pon Dec 09, 2013 09:55 Odgovoriti sa citatom
Pridružio: 05 Apr 2012 Poruke: 14
Kolege,
da li neko želi da iznese svoj komentar ili započne raspravu o nacrtu ZAKONA O IZMENAMA I DOPUNAMA ZAKONA BZR - 2013. pošto je nacrt objavljen već pre par nedelja.

I da li neko ima "izveštaj" sa javne rasprave od 02.12.2013?
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
kunta
Poslao: Uto Dec 10, 2013 00:31 Odgovoriti sa citatom
Pridružio: 08 Dec 2010 Poruke: 9 Lokacija: Beograd
Evo ja bih se priključio!

Nisam bio obavešten na vreme za raspravu 2.12. ali sigurno idem na sledeću raspravu koja će biti u Kragujevcu 11.12.2013. od 11-14 h.

inače, imam velikih primedbi na nacrt i moram priznati da neće biti dobro ako se kao takav i usvoji.

Mnogo naših kolega će ostati bez posla, a niko to ne spominje!
Slažem se da treba da se uvede red u našu struku, ali tražiti da se za dobijanje ili obnavljanje licence MORA imati najmanje DVA stručna lica sa visokom str.spremom!!!!!!!

pa šta će biti sa mnogim kolegama koji rade u firmama koje imaju licence, a nisu uspeli da završe fakultet, nego samo višu školu?

Da li to znači da su oni toooliko manje stručni od kolega sa fakultetskom diplomom?
U redu je da postoji jedan nosioc licence i da on ima sve kvalifikacije koje se traže. Ali zašto MORA da bude dva nosioca licence? Šta će raditi preduzetnici koji ispunjavaju sve dosadašnje uslove i rade sa par klijenata koji su mu dovoljni da preživi? Da li će on sada morati da zatvori svoju firmu jer nema dovoljno para da plati bar još jednog stručnjaka?
Da li svi moraju da imaju VEEEELIKE firme? Da li je to u redu?

Nadam se da bar ako ništa ne uspemo da uradimo mi mali, onda, bar da nam daju dovoljno vremena da doškolujemo kadrove, kako ne bi morali da ih otpustimo i tako još više otežamo situaciju ionako napaćenim ljudima koji jedva spajaju kraj s krajem u ovoj besparici.

toliko od mene, za sada.
pozdrav.

Poslao: Uto Dec 10, 2013 13:21 Odgovoriti sa citatom
Svako se češe tamo gde ga svrbi, tako da je vrlo verovatno da komentari jednih ne budu najracionalniji u očima drugih.

Kao i kolegi
kunta ::
i meni su trn u oku bile ekstremne izmene oko uslova za nivo obrazovanja i dobijanja licence za pravna lica. Druga je tema i milion puta pominjana, da li ćete u slučaju bolesti otići kod mehaničara ili lekara…

Da poslove BZNR moraju obavljati samo oni sa VII stepenom SS forsira se i žulja kao kamen u cipeli mnoge, još od Sv.Arhangela pre 8 godina.

Nisam preveliki pristalica teorija zavere, ali ja lično stičem utisak da su neka od pravnih lica sa licencom, bliskih upravama i udruženjima za BZNR kao i piscima Zakona iz 2005, lobirale da se donesu pomenute izmene zakona, kako bi za sebe prigrabili veći deo kolača.

Izmenama zakona, poslodavci koji nemaju lica za BZNR sa VII stepenom SS, vrlo verovatno će morati da angažuju pravna lica, a manje verovatno da odrede svog inženjera jer i do sada to i nisu učinili iz razloga što jedna od strana to ne želi ili ga nemaju. A dodatno, ta ista pravna lica će preuzeti poslove ovih manjih koje imaju po jednog inženjera, ne retko bivšeg inspektora rada. Malo je verovatno da će do 1.1.2016. poslodavci zaposliti nove inženjere, i da će se „sitne“ agencije sa po jednim inženjerom međusobno spojiti.

Paradoks je možda to, što se ovim izmenama neće znatno povećati kvalitet BZNR. Pravna lica koja budu radila za poslodavce, kako ne bi izgubile mušterije i prilive novca, će ispunjavati samo potrebne minimume bez da grizu ruku koja ih hrani. Naravno, da bi se „podigla“ svest poslodavaca o značaju dobrog sistema i dobrog pravnog lica sa licencom, duplirane su novčane kazne.

I ono što još moj nesedmostepeno obrazovani mozak ne razume je to, čemu služe podaci o mestu rođenja, imenu oca i prebivalištu zaposlenog.

Teorija zavere
Iz Vikipedije, slobodne enciklopedije
Teorija zavere ili konspirativna teorija je pokušaj da se objasni krajnji razlog nekog (najčešće društvenog, političkog, ili istorijskog) događaja kao tajni plan tajnog udruženja moćnih osoba (često opisanih kao "moćna elita"), uz negiranje da je događaj rezultat direktne aktivnosti učesnika ili spontani događaj. Termin teorija zavere nekad ima i negativnu konotaciju, u smislu paranoičnog i neosnovanog verovanja.
kunta
Poslao: Uto Dec 10, 2013 20:58 Odgovoriti sa citatom
baki ::
Svako se češe tamo gde ga svrbi, tako da je vrlo verovatno da komentari jednih ne budu najracionalniji u očima drugih.

Naravno da i ja imam takav problem, ali nije samo kod mene problem.
Razgovarao sam ja sa još dosta njih koji imaju male firme i agencije i svi do jednog imaju isti problem sa neophodnim stručnim kadrom.

Mada... ako stvarno bude rok do 01.01.2016.g. ????!!!! da se sve uskladi (odakle ti kolega baki ovaj podatak?=

u tom slučaju će moći da se nešto uradi. To je onda sasvim dovoljno vremena da se ljudi doškoluju i da mogu da nasave da rade svoj posao.

A što se tiče novčanih kazni koje su povećane, mislim da to ionako neđe uplašiti poslodavce, jer i sada su velike kazne pa oni nemaju para da ih plate.

Takođe, ako se smanji broj licenciranih firmi, to bi u praksi trebalo da znači da će se i cena naših usluga povećati???!!!!!

Naravno da to neće moći, jer i sada poslodavci nemaju para za nas, bez obzira na zakon i bez obzira na one baš sitne koji ubija cenu i rade skoro džabe, samo da bi dobili posao.

Zlatne 2007. i 2008.god. se sigurno neće skoro ponoviti, nego će biti samo gore. ali....

od kukanja nema ništa, nego da se mi lepo organizujemo i da koliko toliko ublažimo predložene promene pa da vidimo....

pozzzzz
KUNTA

Poslao: Sre Dec 11, 2013 12:16 Odgovoriti sa citatom
(odakle ti kolega baki ovaj podatak?=

Члан 38.
Овај закон ступа на снагу осмог дана од дана објављивања у „Службеном гласнику Републике Србије”, осим одредаба чл. 16. и 25, које почињу да се примењују од 1. јануара 2016. године.

Члан 16.
После члана 37. додаје се члан 37а који гласи:
„Члан 37а
Послодавац у делатностима ..., дужан је да за послове безбедности и здравља на раду одреди лице које има најмање завршено високо образовање...

Члан 25.
У члану 56. став 1. речи: „запосленог са високом школском спремом одговарајуће струке” замењују се речима: „најмање два запослена...
Peđa L.
Poslao: Čet Dec 12, 2013 09:38 Odgovoriti sa citatom
Pridružio: 29 Avg 2011 Poruke: 26 Lokacija: Novi Sad
Poštovanje!
Čitajući predložene izmene i dopune Zakona očigledno je da postoji namera da se nivo Bezbednosti na radu podigne na viši nivo, međutim ličnog sam mišljenja da se to radi kako bi se sa tržišta eleminisale male firme i pojedinci, jer kako reče u gore pomenutom komentaru jedan kolega u samoj izradi nacrta sigurno su udela imali "veliki igrači" iz naše struke. Umesto da se za dobijanje licence podignu kriterijumi u pogledu stručnosti (godina iskustva na poslovima bznr, polaganje dodatnog posebnog ispita za licencu i sl.) oni će predloženim izmenama samo naterati manje firme da se organizuju na drugi način (udružuju) i ništa se neće postići. Lično sam mislio da će se za kriterijume za dobijanje licence ići u smeru u ograničavanja broja firmi (10, 15, 20 i ..) gde jedan zaposleni može biti imenovan kao lice za bznr. Vi danas imate u praksi da jedan zaposleni imenovan od strane licencirane kuće da obavlja poslove lica bznr u 30, 40 pa i 50 firmi, i postavlja se pitanje kako taj jedan čovek može da ispuni obaveze propisane članom 40. tačka 7. da svakodnevno prati i kontroliše primenu mera. Ovim rešenjem bi se pravna lica naterala da zapošljavanje stručnog kadra ukoliko imaju veći broj firmi. Rešenje ograničavanja broja lica za dobijanje licence po ličnom mišljenju loše, jer da bi se bavili ovim poslom uslov nije jedna osoba već najmanje dve, pa ukoliko dođe do neslaganja ili drugih oblika narušavanja poslovnog odnosa (što je neminovnost kod nas ) , imate situaciju da vas neko može ucenjivati, jer više ne odlučujete samostalno.
Mislim da bi se ovim rešenjem dobilo na kvalitetnijem i uređenijem sistemu bznr.
kunta
Poslao: Pet Dec 13, 2013 21:50 Odgovoriti sa citatom
Pozdrav,
ja bio na raspravi o svemu ovome koja se odigrala u Kragujevcu 11.12.2013. i moram Vam priznati svima, da mi možemo svašta da pišemo i da predlažemo, ali će po mom ličnom mišlenju koje sa stekao na toj raspravi koja je trajala bezmalo 3 sata, sve biti kako je predloženo u nacrtu i mi nećemo tu moći ništa da promenimo.

Javna rasprava će biti održana u 4 veeeelika grada (Beograd, Kragujevac, Novi Sad i Niš) i to će biti reda radi, (tako je zakon naložio da mora da se održi).
Sve ostalo će biti onako kako je to predložila radna grupa koja je sastavljena od svih onih gore negde pomenutih, i sve će biti po onoj narodnoj "KADIJA TE TUŽI, KADIJA TI SUDI!"

Tako da..... pokušajmo svi nekako da se uskladimo kako oni traže do 01.01.2016.god.
eto toliko za sada.
pozzzz

Poslao: Sub Dec 14, 2013 12:42 Odgovoriti sa citatom
Pozdrav,ja bio na raspravi

Kakvi su bili argumeti jedne i druge strane, šta su bile teme i odbrana zakonopisaca...?
Ko je bio od predstavnika države?
Peđa L.
Poslao: Uto Dec 17, 2013 09:43 Odgovoriti sa citatom
Pozdrav!
Juče sam prisustvovao javnoj raspravi u Novom Sadu. Argumenti za povećanje broja zaposlenih za dobijanje licence na dva (oni su predlagali i 5) je to da se želi "uljuditi" kako oni kažu rad licenciranih kuća, jer ne može se više raditi od kuće, bez poslovnog prostora i određene opreme. Predmet kritike rada se odnosio samo na male firme, velike institute niko ne spominje jer ispada da su oni bezgrešni i da svoj posao obavljau valjano. Ovim izmenama se isključivo žele ugasiti male agencije, jer "velikim igračima" to neodgovara jer nisu konkurentni sa cenama. Po mom ličnom mišljenju za one male agencije koje rade ovaj posao, ovo će dovesti samo do udruživanja pojedinaca. Međutim ukoliko neko želi da pokrene sopstveni biznis ( državi su puna usta o pokretanju sopostvenog biznisa i podsticajnim sredstvima) ispunjavajući zakonom propisane uslove i želi da dobije licencu vi na tržištu morate naći osobu koja ima visoko obrazovanje (određenih struka), položen stručni ispit i tri godine radnog iskustva, koja je verovatnoća da ćete naći takvu osobu ne proveravajući druge moralne kriterijume i da li stvarno poseduje znanje.
Ukoliko ostanete bez posla u ovoj oblasti, ako ne nađete odgovarajuću osobu za rad, ili idete na biro ili menjate struku, to vaše znanje sami više ne možete da materijalizujete i obezbedite sebi i svojoj porodici egzistenciju.
Tržižte uređuje zdrava konkurencija, kvalitet rada i kontrola od strane državnih organa da li radite u skladu sa propisima. Očigledno je da je namera da se tržište uredi potezom olovke.
Pozdrav!
ZJZ
Poslao: Sre Dec 18, 2013 13:25 Odgovoriti sa citatom
Pridružio: 23 Mar 2011 Poruke: 97
Ovaj put samo jedan kratak komentar (nadam se da ću imati više vremena sledeći put).
"Problem" koji žele da naprave gašenjem malih preduzetnika je daleko manji od ostali NELOGIČNOSTI (o čemu ću drugi put) koje su date u predlogu Zakona ili se već nalaze u Zakonu i pratećim pravilnicima.
Javljam se samo da kažem da imam predlog za rešavanje potencijalnih problema (objašnjavali su prilikom javne rasprave da "mali" preduzetnici imaju pravo na GO i eventualno bolovanje ili druga odsustva u skladu sa Zakonom o radu, i zato ne mogu u to vreme da "popkriju" poslodavca), pa to ne znači da on mora da ima DVA ili više zaposlena, jednostavno neka se postavi uslov da "mali" preduzetnik ima obavezu da sklopi ugovor sa drugim "malim" preduzetnikom koji će preuzeti njegove poslove u vreme korišćenja svog godišnjeg odmora ili sl.
Zoran Šukalo
Poslao: Čet Dec 19, 2013 08:27 Odgovoriti sa citatom
Pridružio: 15 Dec 2008 Poruke: 221 Lokacija: Beograd
poštovani kolega

Davne 2004 i 2005 godine prezentovan je nacrt Zakona o BZR i na sastancima kroz diskusije tražena je podrška da se kao takav prosledi Vladi na usvajanje. Neki su imali i iznosili mišljenja o nelogičnosti i nemogućnosti da se određene obaveze sprovode u praksi ali pobedila su mišljenja jačih. Za mišljenje se pita da bi smo svi bili odgovorni kad nešto nije u redu to jest imali smo priliku da učestvujemo u JAVNOJ RASPRAVI. A ja se pitam šta smo unapredili u periodiu od 2005 do danas.
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Poseti sajt autora
Peđa L.
Poslao: Čet Dec 19, 2013 09:48 Odgovoriti sa citatom
Pozdrav!
Argument radne grupe koji se odnosi na uslov angažovanja dva zaposlena za dobijanje licence, navodno zbog nemogućnost obavljanja poslova lica bznr gde je jedan zaposleni zbog odsustvovanja sa posla radi korišćenja godišnjeg odmora ili zbog bolovanja ne stoji, jer takav problem postoji i kod firmi koje imaju svog zaposlenog za obavljanje poslova lica za bznr, jer i taj čovek ima pravo na odsustvovanje sa posla i postavlja se onda pitanje ko njega zamenjuje na poslovima bznr dok je on odsutan, a takvih firmi sa jednim licem je ubedljivo najviše. Slažem se u potpunosti sa kolegom koji je rekao da je Javna rasprava u stvari samo proceduralna stvar koja treba da zadovolji postupak donošenja akta i da će biti onako kako su oni to zamislili. Ipak bez obzira na to mislim da bi trebali da iskoristimo barem mogućnost da iznesemo šta mislimo i da se nadamo da će nešto od toga prihvatiti uz obavezu da im to dostavimo u pisanoj formi (rečeno je da će se razmatrati samo pisani predlozi i sugestije nakon javne rasprave, adresa se nalazi na sajtu u dokumentu Program javne rasprave).
kunta
Poslao: Ned Dec 22, 2013 23:13 Odgovoriti sa citatom
LJudi!
Dzabe se mi nerviramo. Javne rasprave sluze da bi se zadovoljilo pravo na raspravu, a ne da se nesto izmenilo. Pa mislite li da ce recimo javna raspravo o zakonu o radu da nesto promeni? Oni su recimo strajkom prekinuli javne rasprave, a i sami znaju da ce sve biti doneto NA VREME jer je tako vec odluceno pod uticajem onih mocnijih!

Tako nam je i u ovoj nasoj delatnosti. Mi mali ne mozemo nista tu da uradimo, nego da se samo malo nerviramo, a ako hocemo i dalje da radimo, onda cemo morati da uradimo kako ONI traze.

Ja sam vec poslao svoje zaposlene na doskolovavanje, kako bi imali potrebnu strucnu spremu, pored vec stecenog radnog iskustva. (MORAM DA NAPOMENEM DA ISTI TI ZAPOSLENI KOJI IMAJU SAMO SREDNJU ILI VISU STRUCNU SPREMU, imaju MNOOOGOOO vise iskustva ili znanja od nekih VISOKOSKOLSKIH ljudi koji ce ovde uspeti da se ubace, jer imaju tri godine iskustva na papiru i diplomu.)

Poslao: Čet Feb 06, 2014 13:45 Odgovoriti sa citatom
Pridružio: 03 Feb 2014 Poruke: 7
Procitao sam nacrt izmena Zakona o BZR. Konkretno mislim da ima dobrih resenja, mada je moj stav da licu za BZR u industriji i gradjevinarstvu dovoljno 3 godine visokog obrazovanja. Takođe pozdravljam i to da se sve licence i strucni ispit obnavljaju na pet godina, cak sam i licnog stava da pravna lica koja imaju licenca za ispitivanja uslova radne okoline moraju imati akreditovanu laboratoriju, posle nekog vremena tipa tri godine od dana dobijanja licence ili odmah.
Ipak ce 2016. ce biti 10 godina od usvajanja zakona, sto je bilo sasvim dovoljno vremena za usavrsavanje lica za bzr, barem za te tri godine.

Mislim da lice za BZR, treba svom poslodavcu da redovno dostavlja plan rada za naredni period i sta je uradjeno u proteklom. Takođe, po mom misljenju neophodno da se poslodavcu dostavi izvestaj o uticaju povreda na radu na poslovanje preduzeća, gde ce biti pokazani indeksni brojevi (IF, IO, IT i ostali), izdaci i gubici, uticaj na produktivnost i rentabilnost poslovanja, kao i primeri parcijalnogi izracunavanja odnose ekonomske stete zbog povrede i mera da bi se ta povreda sprecila. Ipak svi se slazemo da je najveci problem u ovoj oblasti kako dobiti novac od poslodavca za mere zastite.
A i kada pogledamo oglase za posao sve se vise spominje HSE BUDGET .... Stava sam da lice za BZR treba svojim znanjem i aktivnostima ukaze na znacaj BZRa na poslovanje firme poslodavcu, kao i motivacije radnika za rad.
Jovanium
Poslao: Čet Feb 26, 2015 22:05 Odgovoriti sa citatom
Pridružio: 08 Maj 2013 Poruke: 80 Lokacija: Zrenjanin
Da bi jedno društvo ili država postali napredni, bitno je favorizovati ljude koji su kreativni, koji profesionalno obavljaju svoj posao, koji žele da nauče i da se usavršavaju, koji su iskusni u poslu, koji rešavaju problematične situacije i koji imaju pozitivnu energiju. Pri tom, ne treba postavljati stroga ograničenja u vezi školske spreme da se takvi ljudi ne bi demotivisali.

Ne samo u oblasti BZNR i ZOP, već i u mnogim drugim delatnostima dešavaju se česte zakonske izmene i dopune. Neke su opravdane dok neke destimulišu ili pak sputavaju neko privredno preduzeće i zaposlene. Taman se naviknemo na stari zakon i nekako radimo u skladu s tim, pojave se nove regulative i direktive koje su drugačije od prethodnih i na koje se moramo ponovo prilagođavati. To oduzima i vreme i novac.

Svi mi znamo da zakon treba da se pravi odozdo a ne odozgo. Nove tehnologije, nova oprema, efikasnija rešenja i metode za zaštitu zaposlenih diktiraju tempo i utiču na izmene i dopune zakona.
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email

Prikaži poruke iz poslednjih:  

Sva vremena su GMT + 2 sata
Strana 1 od 2
Idi na stranu 1, 2  Sledeci
Napiši novu temu

Idi na:  

Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu